Головна Сайт вчителя історії Яременка В.О. Мій профіль

Вихід

Ви увійшли як Гість | Група "Гості" | RSSНеділя, 14.04.2024, 00:45
Меню сайту

Пошук

Категорії розділу
Мої статті [1]
Історія рідного краю [2]

Цікаві вислови

Користувачі
Статистика сайта csomsk.ru

Користувачів всього: 37
Матеріалів всого [?]: 507 +
PR-CY.ru

Онлайн всього: 1
Гостей: 1
Користувачів: 0
Гости сайта Пользователи

Користувачі онлайн: Сегодня посетилиГеографія сайту

Статистика
Файлів в каталозі 28 матеріалів, Залишено 181 коментарів, На форумі створено 0 тем і 0 відповідей.

Цікаві сайти

Білківська сільська рада


Білківський НВК


Група ВК "Білка - моє село"


Сумський історичний портал"

Каталог статей
Головна » Статті » Історія рідного краю

Село Микитівка Тростянецького району Сумської області

Село Микитівка     Село Микитівка було засновано в 1675 р. Це був час коли люди з Правобережжя переселялися в наші краї . Це були роки національно -визвольної війни під проводом Б. Хмельницького . Переселенці були вражені багатою природою . Бори і діброви займали 80% нашого краю і тягнулися смугою завширшки до 40 км до самої Полтави і далі до впадання Ворскли у Дніпро. Природа наділила край фруктовими деревами , у лісах водилися ведмеді, куниці, вовки і лисиці. Було багато диких птахів : куріпок , качок , перепелів , яструбів . У річках була сила риби .У 1686 році у Микитівці проживало 70 жителів. У 1874 році після купівлі Л.Є.Кенігом Тростянецького маєтку землі складали 13533 десятини знаходилися у З волостях Охтирського повіту і 2 волостях Лебединського повіту . Микитівка належала династії Коновніциних , відомих у Росії військових , які мали 1300 десятин орної землі та 800 десятин сінокосів . З давніх часів працював винокурний завод , на оснащенні якого був один паровик і кінський привід . У 1865 році було вироблено продукції на 20828 крб. Тут також працювала суконна фабрика, на якій використовувалася праця 11 кріпосних селян . Спочатку сукно йшло місцевий ринок , а у 1807 році харківський губернатор дав завдання Коновніцину щорічно постачати в казну з чотирьох станків сукна 3680 аршин.

     3 1869 року Микитівка орендується власником тростянецького маєтку А.А.Марком , а з 1874 року власником Л.Є.Кенігом . Під час оренди, в Микитівці він збудував басейн, 40м в довжину та 25 м ширину, який був викладений дубовими дошками, біля басейну стояв млин. В оренду входило 2964 десятини землі, з яких орної землі 1806 , сінокосів 538 , лісу 620 десятин . У Микитівському господарстві використовувалася вісімнадцятипільна сівозміна. Тут було споруджено багато будинків для житла і значна кількість господарських будівель. Працювали водокачка, пекарня , водопровід . На будівництво було витрачено майже 175 тис, крб. У1864 році у селі було 100 дворів і 621 житель . У 1773 році, в селі проживає 691, а на 1911- 1080 жителів.

     У 1720 році споруджується перша дерев'яна церква Казанської ікони Божої матері. У 1838 році на могилі графині Ганни Коновніциної будується кам'яна однокрестольна церква в ім'я ікони Казанської Божої Матері. На початку 20 століття храм мав 33 десятини орної землі і сінокосів , школу грамоти та 1550 чоловік прихожан . Священиком був Микола Пономарьов , псаломщиком Іларіон Хирков , церковним старостою - селянин Василь Мартиненко.

 

Велика Вітчизняна війна

      1941 рік приніс людям села горе . 15 жовтня по вулицях села потяглась до центру чорно - зелена змія німецької моторизованої частини . За годину полетіло пір'я з курей - то загарбники до домівок селян і з криками „ сало , яйкі " нишпорили по коморах , курятниках . В липні 1943 року між ст. Скрягівка і с. Олексино зіштовхнулося 2 німецьких залізничних потяги . Один з солдатами , другий з бойовою технікою. Тоді була лише одна колія . Після зіткнення всі вагони звалилися з насипу в ліс . Залізниця була перекрита для руху потягів на декілька діб . Окупанти вивезли в Німеччину багато молоді - хлопців і дівчат, для використання їх у своїх господарствах та на заводах як полонених . 

     Наступ дивізії на Білку почався пізно увечері 18 серпня . Цей населений пункт разом з Микитівкою обороняли два полки 57 -ї дивізії німців і підрозділи „ Великої Німеччини „ .Бій був напружений . Він тривав багато годин і лише до середини дня 19 серпня 1943 року вдалося вибити ворога з цих сіл.

       Село визволили 722 і 737-і полки 206 -ї дивізії, 1-й батальйон 748 полку.

 

Коновніцин Петро Петрович


      Коновніцини  - російський графський та дворянський рід, який походив від боярина Андрія Івановича Кобили, родоначальника родів Романових ,Шереметьєвих, Количевих ,Лодигіних, Боборикіних та інших. В 1763 році імператриця Катерина II, відібравши у відставного колежського комісара Михайла Рахімова за „ виньї великие" маєтності в селі Микитівні, нагородила тими землями Петра Коновніцина - Петербурзького губернатора . Після одруження сина Петра Петровича Коновніцина батько подарував йому Микитівський маєток.

      Коновніцин Петро Петрович народився 28 вересня 1764 року в маєтку Микитівка Охтирського повіту.

    ЗІ січня 1785 року - прапорщик гвардійського Семенівського полку. 22 червня 1791 року в чині прем 'єр - майора переведений в діючу армію під Ясси, а через два місяці у званні підполковника став генерал - ад'ютантом князя Григорія Потьомкіна . Працюючи в штабі, П.П. Коновніцин вперше в Яссах познайомився з охтирськими гусарами.

   Призначений командиром Старооскольського полку разом з Охтирським легко кінним полком діяв проти польських федератів при Барі, під Хельмом і Слонімом . За вміле керівництво військами П.П. Коновніцину достроково присвоюють звання полковника , а за хоробрість нагороджують Орденом Святого Георгія четвертого ступеня . Оцінюючи заслуги П.П. Коновніцина в боях в Польщі, Катерина II присвоює йому звання генерал — поручика . 17 вересня 1797 року П.П. Коновніцин призначений шефом Київського гренадерського полку в званні генерал - майора . З 1798 року-шефом Углицького полку. 2 листопада 1798 року звільнений з армії. Вісім років потому він жив в своєму маєтку Кіярове Гдовського повіту та в селі Микитівка Охтирського повіту, займався сільським господарством та наукою.

     В листопаді 1806 року імператор Олександр І створив Земське військо , формування якого доручили П.П. Коновніцину. За блискуче виконане доручення цар нагородив Коновніцина орденом святої Анни першого ступеня та подарував йому 3 тисячі десятин землі. 25 листопада 1807 року генерала призначають в свиту імператора.

        З 20 січня 1808 року Петра Петровича Коновніцина призначили черговим генералом армії, яка вела бойові дії проти Швеції в Фінляндії . За взяття Свеаборгу  Коновніцину присвоюють звання генерал - лейтенанта , цар дарує йому табакерку зі своїм портретом. 1810 - 1811 роки - на охороні Балтійського побережжя .

         З 14 липня 1812 року в складі армії П. А. Тучкова Коновніцин хоробро б'ється за Смоленськ. Тут він удруге зустрічається з охтирськими гусарами князя Д.В. Васильчикова . М.І. Кутузов призначив Коновніцина начальником ар'єргарду, який прикривав відступ російських військ до Бородіно . В складі ар 'єргарду діяли охтирські гусари.

       В Бородинській битві Коновніцин на головному напрямі опору французам - з Багратіоном . Тут в цей час він познайомився з ад'ютантом Багратіона майором Денисом Давидовим . Ставши після смертельного поранення Багратіона командуючим Другої армії, він схвалює план партизанської війни, запропонований Денисом Давидовим ; знайомить головнокомандуючого з цим планом . Д.Давидов був зарахований підполковником в Охтирський гусарський полк 8 серпня 1912 року .створив із 50 гусарів і 80 козаків партизанський загін і активно діяв в околицях Вязьми з 21 серпня до кінця грудня 1812 року. Подвиги наших земляків яскраво зображені в кінофільмі „ Гусарська балада ", в тому числі і взяття до полону французького бригадного генерала Нагеля . Коновніцин .будучи на цей час командиром другого корпусу, приймав рапорти Д.Давидова про геройські дії охтирських гусарів і козаків . В їх рядах звитяжно воювали більчани Петро Кащенко, Іван Кузьменко , Степан Дубовик, Павло Волошин , Максим Рибальський , Никифор Голуб, Степан Носуля , Гаврило Борика; микитяни - колишні кріпосні генерал —поруччиці Анни Коновніциної Федір Лободюк та Іван Кузьменко , слуга Петра Петровича Коновніцина - микитянин Іван Сергієчко став денщиком . За хоробрість в осінньо — зимових боях 1812 року звільнені від кріпосної повинності наші земляки Василь Голубченко , Федір Пономаренко , Степан Скрипниченко, Олесь Шаповаленко, Григорій Яценко.

      Під час наступу російських військ за відступаючими французами Коновніцин сміло ходить в атаку на чолі атакуючих .

    За геройство в 1812 році Петра Петровича нагородили золотою шпагою з написом „ За храбрость ", орденами Святого Володимира другого ступеню , святого Олександра Невського , святого Георгія другого ступеня . З січня 1813 р. Коновніцин — командир гренадерського корпусу. Під час Лейпцігської битви Петро Петрович Коновніцин — генерал для доручень при імператорові Олександрові І - передає розпорядження верховного командування російським військам , погоджує дії з союзниками і..., вірний своїй пристрасті, ходить в атаку разом зі своїми земляками — охтирськими гусарами . За хоробрість в цій битві цар нагородив Коновніцина орденом Святого Володимира першого ступеню, Охтирський гусарський полк отримав Георгіївські штандарти, кожен воїн полку був нагороджений знаком „ За отличие".

       12 грудня 1815 року П.П.Коновніцина призначено військовим міністром Росії. 12 грудня 1817 року став Генералом від інфантерії. 25 листопада 1819 року П.П.Коновніцина призначено головним директором військових навчальних закладів для дворян , членом Державної Ради в військових справах.

       12 грудня 1819 року височайшим указом Петру Петровичу Коновніцину даровано титул графа.

       П'ятидесятип'ятирічний граф з пристрастю захопився вихованням юних дворян, віддаючи любимій роботі всі свої сили, талант і час . На посаді завідувача військовими навчальними закладами Петро Петрович і помер 28 серпня 1822 року. Похований в своєму селі Кіярові Гдовського повіту ( нині Гдовський район , Псковської області, РФ ).


             Коновніцини Анна, Петро Петрович молодший, Іван Петрович,                                            Єлизавета Петрівна

    Не легку жіночу долю генерал — порутчиці Анни Коновніциної розуміють тільки жінки офіцерів. Поки її чоловік в боях примножував славу Росії, Анна в селі Микитівка виховувала малолітніх дітей Петра, Івана та Єлизавету.

      Виховані на традиціях козацької слави, Петро та Іван в 1822 році вступили до Північного товариства, а вранці 14 грудня 1825 року за агітацію проти Миколи І були заарештовані.

        Суд позбавив братів дворянства і заслав на довічне поселення до Сибіру, їх сестра Єлизавета Петрівна в цей нас була заміжня за декабристом Михайлом Михайловичем Наришкіним . Після суду над чоловіком вона відмовившись від всіх прав і привілеїв дворянки , вирушила за чоловіком до Сибіру. Подвиг Наришкіної, як і інших жінок декабристів, хто розділив ідеї і долю зі своїми чоловіками, широко відображений в російській літературі, служив взірцем подружньої вірності поколінню дівчат XIX - XX ст.. .„Анна Коновніцину рушає до Зимового палацу. Та слуги імператора, сам Микола І ніби не помічають вдову недавнього свого кумира, героя Вітчизняної війни, колишнього воєнного Міністра Росії. Щоб пробитися до царя через чиновні ряди, Анна продає землю, кріпаків, кланяється колишнім колегам чоловіка по Державній Раді, витримує принизливу аудієнцію в царя . Цар задовольнив клопотання матері — розжалував Петра та Івана до рядових, вислав юних декабристів із Сибіру на Європейську Північ - в Солікамськ. В 1827 році хлопців рядовими солдатами милостиво послали під кулі горців на Північний Кавказ . Хоробро поводили себе Коновніцини і на Кавказі, в російсько - турецькій війні. В 1828 році Петрові Петровичу Коновніцину молодшому, а пізніше і Іванові Петровичу Коновніцину пожалували еполети ломових офіцерів.

      Сибірське заслання , нелегка військова служба в горах підірвали здоров 'я братів. Петро захворів!на туберкульоз, в лютому 1830 року приїхав на побачення з матір'ю та для лікування в село Микитівка. Вилікувати хворобу не змогли . В серпні того ж 1830 року Петро в тяжких муках помер . Поховала його мати в садку власної садиби. Земляки відновили могилу Петра Коновніцина (молодшого) . З 1975року до могили декабриста тягнеться невеликий струмочок шанувальників та школярів, інколи микитяни в поминальні дні кладуть квіти.

      Іван Петрович Коновніцин прослужив ще чотири роки, вийшов у відставку і поселився в Микитівці. Йому заборонили виїзд до столиці і губернських центрів . Таке життя , туга по братові підірвали здоров я Івана . Виїхавши хворим до Петербурга , і другий нащадок героя Бородіна помер в 1867 році. В знак пам яті про синів Анна Коновніцина в 1836році поставила в Микитівці церкву.

      Єлизавета Петрівна Наришкіна (Коновніцина) вдихала свіжий морозний дух Читинського острогу аж до кінця терміну каторги опального полковника Михайла Михайловича Наришкіна 1837 році чоловіка направили на Кавказ примножувати славу та багатства російським царям , Єлизавета Петрівна вирушила за чоловіком.

Категорія: Історія рідного краю | Додав: Історик (22.10.2013)
Переглядів: 1359 | Теги: Коновніцини, Микитівка | Рейтинг: 0.0/0
Всього коментарів: 0
Ім`я *:
Email *:
Код *:
Пароль:
Форма входу


Наш час

Погода
Білка 

Сьогодні святкуємо
Календар України

Новини світу

Адміністратор сайтуЯременко Володимир Олексійович